سنگ متولدین اسفند

    

این‌ سنگ‌ آکوامارین‌ (AQUAMARINE) نام‌ دارد و مخصوص‌ جنس‌ مؤنث‌ است. سیستم‌ ایمنی‌ و اعصاب‌ را تقویت‌ می ‌کند و باعث‌ آرامش‌ غدد می ‌شود.

                      

واژه‌ آکوامارین‌ مشتق‌ از کلمه ‌ای‌ لاتین‌ به‌ معنای‌ آب‌ دریاست‌ و براساس‌ رنگ‌ آبی‌ آن‌ به‌ این‌ نام‌ خوانده‌ می‌ شود. در ایام‌ قدیم‌ دریانوردان‌ در سفرها یا جنگ‌های‌ دریایی‌ به‌ عنوان‌ طلسم‌ برای‌ غلبه‌ بر حوادث‌ یا دشمن‌ از آن‌ استفاده‌ می‌ کردند.

آکوامارین‌ در گروه‌ سنگ‌های‌ بریل‌ قرار دارد که‌ در این‌ گروه‌ یکی‌ از شاخص‌ ترین‌ گوهرها، زمرد است

دیگر گوهرهای‌ بریل‌ عبارت اند از بریل‌ طلایی، بریل‌ بیکسبیت‌ (BIXBITE) به‌ رنگ‌ قرمز،

بریل‌ مورگانیت‌ (MORGANITE) به‌ رنگ‌ صورتی‌ و بریل‌ گوشنیت‌ (GOSHENITE) که‌ بیرنگ‌ است.

آکوامارین‌ جزو آن‌ دسته‌ از جواهرات‌ است‌ که‌ برای‌ جواهرسازان‌ و بسیاری‌ از خانم‌ها جاذبه‌ فراوان‌ دارد و کمتر ویترین‌ جواهر فروشی‌ هست‌ که‌ برای‌ جلوه‌ و زیبایی، قطعه ‌ای‌ جواهر ساخته‌ شده‌ با این‌ سنگ‌ در آن‌ نباشد.

           

آکوامارین‌ بیشتر به‌ صورت‌ سِت‌ (مجموعه) درست‌ می ‌شود و به‌ شکل‌ انگشتری‌ بیشتر رایج‌ است. این‌ سنگ‌ را اغلب‌ به‌ صورت‌ زمردگونه‌ تراش‌ می ‌دهند و دیگر فرم‌های‌ تراش‌ را کمتر برای‌ آن‌ به‌ کار می ‌برند.

                            

باید توجه‌ داشت‌ که‌ این‌ گوهر ترد و شکننده‌ و در برابر حرارت‌ حساس‌ است‌ و مواد شیمیایی‌ ضعیف‌ اثر چندانی‌ بر آن‌ ندارند، اما در مقابل‌ اسیدها واکنش‌ نشان‌ می ‌دهد و در آن‌ نقطه‌های‌ ریز و درشت‌ به ‌وجود می ‌آید. جواهر سازان‌ بایستی‌ دقت‌ داشته‌ باشند که‌ این‌ سنگ‌ را بعد از پولیش‌ و آبکاری‌ سوار کنند. به ‌علاوه، آکوامارین‌ چون‌ بیشتر به‌ صورت‌ قطعات‌ بزرگ‌ روی‌ جواهرات‌ است، خانم‌ها باید در نگهداری‌ آن‌ داخل‌ جعبه‌ دقت‌ کنند؛ زیرا در تماس‌ با دیگر جواهرات‌ ممکن‌ است‌ آسیب‌ ببیند.

معادن‌ آکوامارین‌ مانند سایر کانی‌ها در تمام‌ نقاط‌ دنیا به ‌صورت‌ پراکنده‌ یافت‌ می‌ شود، اما عمده‌ معادن‌ آن‌ در برزیل، روسیه، استرالیا، مالاگاشی، برمه، هندوستان، ایالات‌ متحده آمریکا و چند کشور آفریقایی‌ قرار دارد.

کانی‌های‌ دیگری‌ هم‌ وجود دارد که‌ ممکن‌ است‌ با آکوامارین‌ اشتباه‌ شود، از جمله‌ تورمالین‌ آبی، زیرکن‌(ZIRCON) ، توپاز آبی‌ و کیانیت‌KIANITE)). امروزه‌ آکوامارین‌های‌ مصنوعی‌ نیز در لابراتوارها تولید می‌ شود، اما با این‌ سیستم‌ مقرون‌ به ‌صرفه‌ نیست‌ و آکوامارین‌های‌ مصنوعی‌ موجود در بازار در حقیقت‌ اسپینل‌ مصنوعی‌ است‌ که‌ به‌ رنگ‌ آکوامارین‌ عرضه‌ می‌ شود.

 

        

در بسیاری‌ از جواهرات‌ قدیمی‌ که‌ در موزه‌ها و یا به‌ صورت‌ جواهرات‌ سلطنتی‌ کشورها وجود دارند، سنگ‌های‌ درشتی‌ به‌ کار رفته‌ که‌ آبی‌ بسیار کم ‌رنگی‌ دارند و به ‌دلیل‌ شفافیت‌ روغنی ‌مانند بعضی‌ از آنها، تصور بر این‌ بوده‌ که‌ الماسند؛ اما با پیشرفت‌ علم‌ جواهرشناسی‌ مشخص‌ شده‌ که‌ آکوامارین‌ هستند.

در سال‌های‌ اخیر که‌ ساخت‌ جواهرات‌ از نظر فرم‌ دگرگون‌ شده، انواع‌ جواهر با سنگ‌های‌ رنگی‌ رواج‌ پیدا کرده‌ و بیشترین‌ سنگ‌هایی‌ که‌ طرفداران‌ زیادی‌ دارند عبارت اند از آکوامارین، آماتیس  و توپاز  آبی.تفاوت‌ در خرید و فروش‌ آنها با درصدهای‌ بیشتری‌ انجام‌ می‌شود و استفاده‌ از این‌ جواهرات‌ بیشتر براساس‌ ذوق‌ و سلیقه‌ و زیبایی‌ است.

/ 0 نظر / 891 بازدید